Több napig kellett antibiotikumot szednem és most ég, viszket a hüvelyem, kellemetlen érzésem van odalenn. – Ismerős? Talán az egyik leggyakoribb mondatok közé tartozik, amivel egy nőgyógyász a szakrendelésén találkozhat. Azonban ez a probléma igen könnyedén elkerülhető lenne, következő blogbejegyzésemben kifejtem, miért és hogyan. Maradjon velem!
Kezdjük a legelején: az antibiotikumot a bizonyítottan bakteriális fertőzések fennállása, ritkább esetben annak gyanúja esetén is alkalmazzuk azért, hogy az adott, megbetegedést okozó kórokozót kiirtsuk a szervezetből. Ezzel azonban van egy kis bökkenő: adott antibiotikum nemcsak a kórt okozó baktériumokat eliminálja, hanem a szervezetben normálisan is előforduló baktériumflóra tagjait is – csakhogy a két leggyakoribb ismert helyet említsem, ilyenek találhatók a bélrendszerben és a hüvelyben is.
Szervezetünk egy elég komplex, egyensúlyi rendszereken alapuló struktúra, mely egyensúly, ha felborul, egészen kellemetlen tüneteket képes produkálni. Akár szájon át, akár a hüvelyen keresztül történik az antibiózis, az a helyileg fennálló normál flórát is érinteni fogja. És csak azért, mert szájon át szedjük a gyógyszert, nem jelent külön védelmet a többi testrészünkben lévő baktériumkolóniák ellen, azaz pl. nemcsak a bélrendszerre lehet hatással, hanem a hüvelyi egyensúlyba is könnyedén beavatkozhat, felboríthatja azt a fentebb említett tüneteket okozva.
Hogyan tudunk tenni ellene?
Természetesen itt is a megelőzésen lesz a hangsúly: amennyiben antibiotikumot alkalmaz (történjen akár szájon át, akár hüvelyi úton, akár egy, akár több napig), minden esetben javasolt probiotikum használata legalább annyi napon keresztül, ameddig a kúra tart. Szájon át szedhető antibiotikum esetén a terápia megkezdésével ajánlott a hüvelyi probiotikum megkezdése is, hüvelyi antibiotikum alkalmazása esetén a kúra után szintén szükséges a hüvelyi flóra regenerálása, visszaállítása. Ezekre többféle, vénynélküli készítmények állnak rendelkezésre. Vannak a bélrendszer normális flóráját támogató készítmények – porok, cseppek, tabletták; vannak szájon át szedhető komplex, bélrendszert támogató és Lactobacillusokat is tartalmazó készítmények, melyek a hüvelyflóra védelmére is szolgálnak, valamint csak a hüvelyi flóra védelmére megalkotott készítmények – kúpok, applikátorral felhelyezhető krémek és gélek, külsőleg alkalmazható kenőcsök/krémek. Ezek közül is érdemes a gyógyszernek minősülő szereket használni, melyek a legszigorúbb ellenőrzéseken esnek át polcra kerülésük előtt.
Összefoglalva: amennyiben szájon át szed antibiotikumot, már a terápia első napjával érdemes elkezdeni mind a normál bélflóra, mind a hüvelyi flóra védelmére is alkalmas probiotikumot (van szájon át és helyi alkalmazásra is szolgáló készítmény). Amennyiben hüvelyben használ antibiotikumot, úgy a terápia utáni első naptól érdemes legalább 7-10 napig hüvelyi probiotikumot alkalmazni.
Rendelésemen szívesen válaszolok a témával kapcsolatos kérdéseire is, keressen bizalommal!
